ასოციაციის მიერ განხორციელებული პროექტები
1. ასოციაციამ პირველი პროექტი განახორციელა 2001-2002 წელს. საფრანგეთის მთავრობის მიერ გამოცხადებულ მსოფლიო კონკურსში "ადამიანის უფლებები და ინვალიდობა", სადაც წარდგენილი იყო 48 ქვეყნის ორასამდე პროექტი, გაიმარჯვა ჩვენმა ასოციაციამ. იგი გახდა 2001 წლის ლაურეატი ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში. ასოციაციის წევრები მიწვეულ იქნენ საფრანგეთის ეროვნულ ასამბლეაში პრიზების გადაცემის საზეიმო ცერემონიალზე დასასწრებად, სადაც საფრანგეთის პრემიერ-მინისტრმა – ლიონელ ჟოსპენმა ასოციაციას გადასცა ოქროს მედალი.
მიღებული თანხით გაიხსნა უსინათლოთა კომპიუტერის შემსწავლელი ცენტრი. სწავლება მიმდინარეობდა სპეციალური ხმოვანი პროგრამა Jaws for Windows-ის რუსული ვარიანტის საშუალებით. კურსის გავლის დროს მსმენელების მიერ გამოითქვა ქართულად გამახმოვანებელი მსგავსი კომპიუტერული პროგრამის არსებობის დიდი სურვილი და მოთხოვნილება. პროექტის ფარგლებში 80-მა უსინათლომ და მცირე მხედველმა გაიარა კომპიუტერის შემსწავლელი კურსი. აღსანიშნავია, რომ მისი დამთავრების შემდეგ ზოგიერთი მათგანი დასაქმდა.
2. 2003 წელს ასოციაციამ მიიღო მონაწილეობა ფონდ “ღია საზოგადოება – საქართველოს” მიერ გამოცხადებულ განათლების პროგრამის კონკურსში, რის შედეგადაც დაფინანსდა პროექტი "ქართული ტექსტების გამახმოვანებელი კომპიუტერული პროგრამა".
პროექტის ფარგლებში პირველად საქართველოში შეიქმნა ქართული ტექსტების გამახმოვანებელი პროგრამა "ბუ", რომელსაც აქვს შესაძლებლობა წაიკითხოს კომპიუტერის მეხსიერებაში ჩადებული ქართული წიგნები. მისი საშუალებით უსინათლო მომხმარებელს უკვე მიეცა საშუალება კომპიუტერთან მშობლიურ ენაზე ურთიერთობისა. გარდა ამისა პროგრამა "ბუ" -ს ფუნქციებში შედის ვორდის მარტივი ფუნქციები, როგორიცაა: ფაილების შექმნა და შენახვა, ტექსტის აკრეფა, შესწორება, ამობეჭვდა. პროგრამას აქვს ორი - წერისა და კითხვის რეჟიმი. კითხვის რეჟიმში მომხმარებელს შეუძლია ტექსტში ნავიგაცია.
აღნიშნული პროექტის შესრულებით გადაიჭრა უსინათლოთა ერთ-ერთი ძირითადი პრობლემა, როგორიცაა კომპიუტერში ქართულ ენაზე წერისა და კითხვის ხელმისაწვდობობა. უსინათლო მომხმარებელს მიეცა საშუალება შეექმნა წერილობითი დოკუმენტი, რომელიც მისაღები გახდა მხედველი ადამიანებისთვისაც (განსხვავებით ბრაილით შექმნილი დოკუმენტისა, რომელსაც კითხულობენ მხოლოდ ბრაილის მცოდნენი). მოიხსნა ინფორმაციის გაცვლის ბარიერი მხედველსა და უსინათლო ადამიანებს შორის.
3. 2004 წელი _ ფონდი “Mercy Corps” - უსინათლოთათვის კომპიუტერული სამკითხველო დარბაზის გახსნა და ხმოვანი წიგნების ჩაწერა.
ქართული ტექსტების წამკითხველი პროგრამა "ბუს" გამოყენებით 2004 წლის თებერვალში საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში გაიხსნა უსინათლოთა სამკითხველო დარბაზი. დარბაზი აღიჭურვა თანამედროვე 3 კომპიუტერითა და ერთი მუსიკალური ცენტრით. ხოლო საბიბლიოთეკო ფონდი რეგულარულად ივსებოდა კლასიკური და თანამედროვე ლიტერატურით. გაფორმდა რამოდენიმე გამომცემლობასთან ხელშეკრულება, რომლებიც ბიბლიოთეკისთვის გამოყოფდნენ მათ მიერ ახლადგამოცემული წიგნების ელექტრონულ ვერსიებს. იმ დროისათვის ფონდი მოიცავდა რამოდენიმე ასეულ საბიბლიოთეკო ეგზემპლიარს.
ასევე ამავე პროექტით შეიქმნა ხმოვანი წიგნების ჩამწერი სტუდია. პროფესიონალი მსახიობების გახმოვანებით ჩაიწერა ქართული თანამედროვე, კლასიკური და საზღვარგარეთული ლიტერატურა. სულ შეიქმნა 100-მდე ხმოვანი წიგნი კომპაქტდისკზე.
4. 2004 წელი _ მსოფლიო ბანკის მიერ გამოცხადებული მცირე გრანტების კონკურსში გამარჯვების შედეგად დაფინანსდა უსინათლოთა სამკითხველო დარბაზის ფუნქციონირება.
პროექტის ფარგლებში გაგრძელდა წინა პროექტში დაწყებული სამუშაოები. გაიზარდა უსინათლო მკითხველთა ბიბლიოთეკით სარგებლობის აქტივობა. პარალელურად იზრდებოდა ელექტრონული წიგნების ფონდი. სამკითხველო დარბაზით სარგებლობის პირობებში გარდა იმისა, რომ უსინათლო მკითხველები კითხულობდნენ წიგნებს და იმაღლებდნენ თავიანთ ცოდნას, ასევე იძენდნენ კომპიუტერთან ურთიერთობის ძირითად უნარ-ჩვევებს.
5. 2005 წელი – ფონდმა "ქართუმ" დააფინანსა პროექტი - "უსინათლოთა ბიბლიოთეკისათვის ხმოვანი წიგნების ფონდის გაფართოებისა და მკითხველთა ტრანსპორტით უზრუნველყოფის პროგრამა".
უსინათლოთა ცხოვრების ერთ-ერთ სირთულეს წარმოადგენს დამოუკიდებლად გადაადგილების პრობლემა, განსაკუთრებით ჩვენს ქვეყანაში, სადაც არ არის შექმნილი სათანადო პირობები. ამ პრობლემის არსებობით უსინათლო ადამიანს შეიძლება მოაკლდეს ის ბევრი სიკეთე, რითაც სარგებლობს მხედველი და ეს ჩვეულებრივ ამბად მიაჩნია. მაგალითად, გამცილებლის გარეშე უსინათლოსათვის შეუძლებელია ბიბლიოთეკით სარგებლობაც. ამ პრობლების შეძლებისდაგვარად გადაჭრა აღმოჩნდა უსინათლო მკითხველის ავტომანქანით მომსახურეობა. მართალია, ამით ვერ გადაიჭრა ეს დიდი პრობლემა, მაგრამ ერთი წლის განმავლობაში განხორციელდა მკითხველთა 400 მომსახურეობა. ეს არ ნიშნავს იმას, რომ ასოციაცია ავტომანქანით მოემსახურა 400 სხვადასხვა ადამიანს. გამოიკვეთა აქტიურ მკითხველთა ჯგუფი, რომლებიც ყოველდღიურად სარგებლობდნენ ბიბლიოთეკით.
ასევე პროექტით შესასრულებელი იყო ხმოვანი წიგნების ჩაწერა. ფონდს კიდევ დაემატა 51 ახალი წიგნი, რომელიც გათვალისწინებული იყო უსინათლო მკითხველთათვის როგორც ბიბილიოთეკაში, ასევე სახლში სარგებლობისათვის.
წიგნების ელექტრონული ვერსიების ფონდი დამატებით შეივსო 110 ნაწარმოებით.
6. 2005 წელი - საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრომ დააფინანსა პროექტი -"ქალაქ ქუთაისის სამეცნიერო-უნივერსალურ ბიბლიოთეკაში უსინათლოთა სამკითხველო დარბაზის გახსნა".
ასოციაციამ ბიბლიოთეკაში დანერგა ქართული ხმოვანი პროგრამა "ბუ" და და გადასცა 500-მდე ელექტრონული წიგნების ფონდი. ქუთაისის ბიბლიოთეკის თანამშრომლებსა და უსინათლო მკითხველებს ჩაუტარდათ ერთკვირიანი ტრენინგი პროგრამა "ბუს" ასათვისებლად.
7. 2006 წელი – საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტროს მიერ გამოცხადებულ ტენდერში გაიმარჯვა ჩვენმა ასოციაციამ და აფხაზეთის უსინათლოთა და ყრუ-მუნჯთა კავშირმა "ჰერამ". განხორციელდა ერთობლივი პროექტი, რომლის ფარგლებშიც დაიბეჭდა 130 ტომი ბრაილის შრიფტიანი წიგნი და ჩაიწერა 175 კომპაქტ დისკზე ხმოვანი ლიტერატურა. პროექტში ხმოვანი წიგნების ჩაწერას კოორდინაციას უწევდა ჩვენი ასოციაცია.
ბრაილის შრიფტიანი წიგნები და ხმოვანი დისკები დაურიგდა საქართველოს სხვადასხვა ბიბლიოთეკებს.
8. 2006 წელი – ლიტვის საელჩოს მიერ დაფინანსდა ქალაქ თბილისის 202-ე უსინათლო ბავშვთა სკოლაში კომპიუტერული კლასის გახსნა. ინფორმატიკის კაბინეტში დაიდგა 3 თანამედროვე კომპიუტერი, რომელშიც ჩაიწერა ქართული ხმოვანი პროგრამა "ბუ". მოსწავლეებს ჩაუტარდათ 2-3 დღიანი ტრენინგები პროგრამის ასათვისებლად და დაურიგდათ პროგრამის ინსტრუქციები.
9. 2007 წელი – იუნესკოს დაფინანსებით შესრულდა პროექტი "უსინათლოთათვის კომპიუტერის შემსწავლელი ტრენინგები". ამ პროექტით ასოციაციამ განაახლა კომპიუტერის შემსწავლელი ცენტრის ფუნქციონირება. ერთ თვიანი ტრენინგები ჩაუტარდათ ასევე 202-ე სკოლის უსინათლო მოსწავლეებსაც. სულ კურსი გაიარა 72-მა მსმენელმა.
10. 2009 წელი – შვეიცარიის საელჩომ დააფინანსა პროექტი - "სარკმელი სამყაროში". თანამედროვე პირობებში განათლების მიღება და საჭირო ინფორმაციის მოძიება ინტერნეტის გარეშე წარმოუდგენელია. ეს პრობლემა მწვავედ იდგა უსინათლოთათვის. მართალია, პროგრამა "ბუ"-თი გადაიჭრა ქართველი უსინათლოებისათვის წერისა და კითხვის პრობლემა, მაგრამ ინტერნეტთან წვდომა ჯერ კიდევ შეუძლებელი გახლდათ მათთვის. ამ პროექტის ფარგლებში შეიქმნა საქართველოში პირველად ქართული ვებგვერდების გამახმოვანებელი პროგრამა "ინტერბუ", რომელმაც მისცა საშუალება უსინათლოებს გამხდარიყვნენ გლობალური ქსელის წევრები. შეიქმნა ასევე ელექტრონული ფოსტისა და სკაიპის ადაპტირებული გახმოვანებული ვერსიები. ამ პროექტით საბოლოოდ გადაიჭრა ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობისა და ინტერნეტის საშუალებით ადამიანებთან კომუნიკაციის პრობლემა ქართველი უსინათლოებისათვის.
11. 2011 წელი – ფონდმა "ღია საზოგადოება-საქართველო" დააფინანსა პროექტი "გზა მარგინალიზაციიდან ინტერგაციისაკენ". პროექტი მიზნად ისახავდა ასოციაციის მიერ შექმნილი ქართული ხმოვანი პროგრამების პაკეტის გაფართოებასა და სრულყოფას უსინათლო მომხმარებლისათვის კომპიუტერზე მუშაობის დამოუკიდებლობის მაღალი ხარისხის მისაღწევად, ასევე შექმნილი პროგრამული პროდუქტის უსინათლოთა კონტიგენტის ფართო ფენისათვის მიწოდებას.
პროექტის ფარგლებში შეიქმნა პროგრამა "ბუს" გაუმჯობესებული ვერსია "ბუ-2", რომელსაც დაემატა არაერთი ფუნქცია, ასევე დაიხვეწა "ინტერბუ" და შეიქმნა ფაილების მართვის მენეჯერი – პროგრამა "ფაილმენეჯერი", ასე რომ ქართველმა უსინათლო მომხმარებელმა მიიღო ვორდის, ვინდოუსის, ინტერნეტისა და სკაიპის ადაპტირებული ხმოვანი ვერსიები.
იმისათვის, რომ შექმნილი პროდუქტი რაც შეიძლება მეტი უსინათლოსათვის ყოფილიყო ხელმისაწვდომი, ასოციაციამ იგი დანერგა საქართველოს სხვადასხვა ბიბლიოთეკებში, კერძოდ: საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში, საქართველოს ეროვნულ-სამეცნიერო ბიბლიოთეკაში, თბილისის 202-ე უსინათლოთა სკოლაში, ქუთაისის, ზუგდიდის, ბათუმის, ფოთის, გორის, რუსთავის, მცხეთის, თელავის და სიღნაღის მთავარ ბიბლიოთეკებში. პროგრამულ პაკეტთან ერთად ყველა ბიბლიოთეკას გადაეცა 2000-მდე საბიბლიოთეკო ეგზემპლიარების ელექტრონული ვერსიები. ბიბლიოთეკის თანამშრომლებსა და უსინათლოებს ჩაუტარდათ ერთკვირიანი ტრენინგები პროგრამების ასათვისებლად და გადაეცათ პროგრამის ექსპლუატაციის წესები.
ერთ თვიანი ტრენირება ჩაუტარდათ ასოციაციის სასწავლო ცენტრში კომპიუტერის შესწავლის მსურველებს და 202-ე სკოლის უფროსკლასელებს. სულ ხმოვანი პროგრამების პაკეტის მოხმარება შეისწავლა 87-მა უსინათლომ.

The Projects implemented by the Association
The first Project of Association was conducted in 2001-2002`s. In the World Competition announced by the Government of France “Human rights and disability”, where were submitted more than 200 Projects from 48 countries, has won our Association. It became 2001 year winner in the field of human rights protection. Members of Association were invited in order to attend the Award Ceremony at French National Assembly, where the Prime Minister of France - Lionel Jospin awarded the Association with a Gold Medal.
By the received money was opened Computer Learning Center. The training was ongoing by means of Special Sound Software Program - Jaws for Windows, Russian version. During the course, students expressed a strong desire and demand for Georgian version of such Audio texts Software. Within the Project framework, 80 blind and visually impaired people completed the Computer Learning courses. It is to be mentioned, that after graduating some of them were employed.
2. In 2003 Association took participation in the Competition of Educational Program announced by the Foundation “Open Society – Georgia”, as a result of which was financed the Project “Georgian Audio texts Synchronizing Software”.
In the frames of Project for the first time in Georgia was created Georgian Audio texts Synchronizing Software “BU”, which has ability to read Georgian books placed in Computer memory. By such means the blind user is given opportunity to communicate with computer on his or her native language. In addition, the functions of “BU” Software includes Word`s simple functions, which are: creation and saving of files, text typing, correction, printing. The Software has two modes: writing and reading. In reading mode User is able to navigate in the text.
By the implementation of an above-mentioned Project was solved one of the main problems of blind people, such as computer writing and reading accessibility in Georgian language. Blind user was given the opportunity to create a written document, which has also become acceptable for sighted people (the document created in different Braille, which can read only experts of Braille). Has been removed the exchange barrier between blind and sighted people.
3. 2004 year – by Foundation “Mercy Corps – was performed an opening of Reading Hall for blind people and recording of Audio books.
By using Georgian Audio texts Synchronizing Software “BU” on February, 2004 at National Parliamentary Library of Georgia was opened the Reading Hall for blind people. The Hall was equipped with 3 modern computers and one music centre. And the Library fund was regularly filled with a classic and modern literature. There were conducted Contracts with some Publishers, which allocated the electronic versions of newly published books for Library. At that time, the fund consisted of several hundred library copies.
By the same Project was also created Audio Books Recording Studio. By synchronizing of Professional artists was recorded Georgian modern, classic and foreign literature. Totally has been created up to 100 audio books on CD.
4. In 2004 as a result of winning in Small Grants Competition announced by the World Bank was financed the functioning of Reading Hall for Blind people.
Under the Project has been prolonged the works started in the previous Project. Has been increased the activity of using the Reading Hall for Blinds. Along with this was increasing the electronic books fund. In the frame of conditions for usage of Reading Hall, besides, that Blind readers could read books and improved their knowledge, also could gain the basic skills in communication with PC.
5. In 2005 – the Fund “CARTU” financed the Project “The expansion of Audio books of the Library for Blinds and the Programme of assurance of transportation for Blind readers”.
One of the difficulties in Blind people`s life is a problem of independent transportation, especially in our country, where there are no created an appropriate conditions. By the reason of such problem the visually impaired people are deprived of lots of such benefits, which use sighted person and is considered as the common occurrence. For example, Blind person is not able to use the Library without any Guide person. This problem was solved anyhow by providing Blind readers with car servicing. Although, a big problem could not be solved totally, but within a year was implemented the serving of 400 different people. It was revealed an active group of readers who daily enjoyed the Library.
Also by the Project was to be implemented the recording of two audio books. There was added also 51 new books, which were stipulated for Visually impaired readers, both for using in the Library and at home.
The Electronic Books Fund was filled with additional 110 works.
6. In 2005 - The Ministry of Culture, Sports and Monuments Protection of Georgia financed the opening of “The Reading Hall for Blind people of Kutaisi State Scientific-Universal Library”.
The Association adopted Georgian Audio Software “BU” in the Library and granted the Fund with more than 500 Audio books. The Employees of Kutaisi Library and Blind readers were conducted a one-week training course for familiarization with “BU” Software.
7. 2006 year – Tender announced by the Ministry of Labour, Healthcare and Social Affairs of Georgia won our Association and Abkhazia Blinds and Deaf-And-Dumb Union “HERA”. Was implemented the Joint Project, in the frames of which were printed 130 volumes of Braille font books and was recorded an Audio literature on 175 CDs.
Braille font books and Audio CDs were distributed to the different libraries of Georgia.
8. 2006 year – The Embassy of Lithuania financed the opening of Computer class at Tbilisi # 202 school for Blind and Visually Impaired children. At the study of Informatics were installed 3 moderns computers, in which was recorded Georgian Audio Software “BU”. The students were conducted for 2-3 day training programme and all of them received the instructions by the above-mentioned programme.
9. 2007 year – by the financing of UNESCO was performed the Project “ Computer Learning Trainings for Blind people”. By this Project the Association renewed the functioning of Computer Learning Center. One month trainings were also conducted for the Blind pupils of School #202 . In total the course was completed by 72 students.
10. 2009 year – the Embassy of Switzerland financed the Project - “Window to the World”
Getting Education under the modern conditions and finding of necessary information without Internet is impossible. This problem was very severe for Blind people. It is true, that by means of “BU” Software has been solved writing and reading problem for Blind people, but Internet access was still impossible for them. Under the Project at the first time was created an Audio Sync Software “INTERBU” for Georgian websites, which gave the opportunity for Blind people to become members of GLOBAL NET. Was also created the adapted dubbed versions of E-mail and Skype. By the Project was finally solved the problem of access to information and communication with people via Internet for Georgian Blind people.
11. 2011 year – the Fund “Open Society –Georgia” financed the Project “The way from marginalization to integration” . The Project aimed to expand and improve the Package of Georgian Audio Software in order to achieve high-degree independent work on computer for Blind People, also the supplying of created software product for a wide layer of Blind contingent.
Under the Project was created the Software “BU”`s improved version “BU-2”, for which were added lots of functions, was also improved “INTERBU” and created the File Control Manager – Software “Filer Manager”, so that every Georgian Blind user could use the adapted audio versions of Word, Windows, Internet and Skype.
In order to make this product available for more Blind people Association installed the Computer Audio Software in Parliamentary Library of Georgia, National Scientific Library of Georgia, in Libraries of Kutaisi, Telavi, Zugdidi, Gori, Batumi, Signagi, Gurjaani, Rustavi, Mtskheta, Borjomi, Poti and at #202 Tbilisi Boarding school for Blinds. The vast majority of blind people living in Georgia use the given Software.
Along with the Software package all Libraries were transferred more than 2000 electronic version of copies. The Employees of the Library and Blind people were held a one-week Library and Blind readers were conducted a one-week training for familiarization with the programmes and were transferred the Programme`s exploitation instructions.
One-month training was conducted at Association`s Learning Center for the persons interested in learning computers and for the upperclassmen of School # 202. Totally the Packaged Audio Software was studied by 87 Blind people.